Jesteś teraz tu

Home Historia Klubu XXV LAT PRACY W ETERZE SN6O 1990 - 2015

Szukaj na stronie

Nasz kanał

XXV LAT PRACY W ETERZE SN6O 1990 - 2015

W bieżącym roku 2015 minęła  25 rocznica pracy w contestach  stacji SN6O. Postaram się w kilku zdaniach przybliżyć historię tego znaku oraz ludzi związanych z pracą pod tym znakiem. W latach 80-tych ubiegłego stulecia bardzo aktywnie w zawodach krajowych oraz międzynarodowych uczestniczył Piastowski Klub Krótkofalowców SP6PAZ z Opola. Klub działał w tym okresie pod egidą Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Przyszłość’’  i był jedną z najprężniej działających sekcji zainteresowań przy tej spółdzielni. W  tym też okresie na wieżowcu przy ulicy Koszyka 38 w Opolu na koszt spółdzielni postawiono 15 metrowy maszt a na nim ustawiono anteny typu yagi na 14/21 oraz na 28 Mhz wyprodukowanych przez klub SP3KEY z Nowej Soli. Osiągnięte wyniki SP6PAZ w zawodach w znacznym stopniu poprawiły się na tych antenach. Na jednym z zebrań klubowych postanowiono spróbować postarać się o znak contestowy. W tym okresie był już wydany chyba jako pierwszy w SP znak SN3A należący do dnia dzisiejszego do Jurka SP3GEM ze Ślesina . Z wielką uwagą słuchaliśmy zawsze pracę Jerzego pod tym znakiem  w eterze. Pod koniec roku 1988 złożyliśmy wniosek do ZG PZK w Warszawie o przydzielenie naszemu klubowi znaku contestowego SN6O . Sekretarzem Generalnym PZK w tym czasie był Kolega Jerzy Miśkiewicz SP8TK. Po złożeniu wniosku oraz licznych dodatkowych informacjach uzupełniających składanych dodatkowo telefonicznie ( bo Internetu jeszcze nie było) do ZG PZK oraz ówczesnego UKE w Warszawie na początku 1990 roku otrzymaliśmy upragniony znak SN6O. Muszę tutaj zaznaczyć , że w dużym stopniu była to zasługa Jerzego SP8TK , który przyczynił się do  tego. Przy okazji tej historii jeszcze raz chcieliśmy serdecznie Jurkowi  podziękować. W tym też czasie Kolega SP Andrzej SP6AOI miał swoją działkę rekreacyjną w miejscowości Krzanowice pod Opolem. Przez kilka lat praca w contestach pod SN6O odbywała się właśnie z tej prywatnej działki. Pierwszymi zawodami w jakich SN6O wzięło udział były światowe zawody marcowe CQ WPX SSB 1990. Oczywiście kilka tygodni wcześniej przed zawodami instalowaliśmy anteny obrotowe oraz inne skuteczne anteny drutowe .Odbywało się to w miesiącach styczeń-marzec 1990 w minusowych temperaturach co w znacznym stopniu utrudniało nasze prace związane z instalacją anten. W tej lokalizacji mieliśmy kilka pomieszczeń do dyspozycji. Była kotłownia , dwa pokoje mieszkalne oraz kilka namiotów foliowych z sadzonkami pomidorów. Najważniejsza sprawa to , że mieliśmy dużo miejsca oraz było ciepło. W tych pierwszych zawodach postanowiliśmy wystartować w kategorii Multi Multi ( wielu operatorów na kilku nadajnikach ) W tej nowej kategorii nie mieliśmy żadnego doświadczenia. Zawsze wcześniej pracowaliśmy na jednym urządzeniu. Nadszedł czas zawodów już w dwa dni przed zawodami mieliśmy skompletowany cały zespół operatorów , oraz sprzęt nadawczy. Jako sprzętu używano : FT 101 ZD , TS 520 , FT 107 , oraz wzmacniaczy home made na GU43 B oraz na 4 sztukach GU 50. Pomimo zakłóceń powodowanych przez sieć wysokiego napięcia oraz zakłócania z sąsiednich stanowisk  zrobiliśmy dość dobry wynik na owe czasy. W tej inauguracji  w eterze SN6O przeprowadziło ogółem 2.703 QSO , punktów 5.202 i mnożnik (WPX) 682 co dało w efekcie końcowym ostateczny wynik 3.547.764 pkt. Wynik zaliczony przez komisję to 3.477.867 punktów , zdobyliśmy pierwsze miejsce w kraju oraz pierwszy dyplom na znak SN6O. Operatorami w tych zawodach byli Koledzy : Andrzej SP6AOI s.k ,Leszek SP6CIK , Sławek SP6ZC ex.SP6CYX , Krzysztof SP6DVP , Krzysztof SP6FJG s.k , Andrzej SP6GCU , Jarek SP6OJK ,  Zygmunt SP6SNT , Bogdan SP6TRU s.k. Zachęceni tym wynikiem jeszcze przez dwa lata  z tej lokalizacji braliśmy udział w zawodach raz z lepszym a raz z gorszym wynikiem. Drugą lokalizacją SN6O w naszej historii była miejscowość Wysoka koło Góry Św. Anny a konkretnie SLR Stacja Linii Radiowych Wysoka , której kierownikiem był nasz klubowy Kolega Bogdan SP6LUV. Musieliśmy wszystkie anteny zdemontować i przetransportować na nowe QTH. Nie było to proste oraz łatwe , ale poradziliśmy sobie i w tym temacie. Anteny yagi 14/21 oraz 28 zostały przetransportowane przez Bogdana SP6LUV oraz zakonnika – krótkofalowca z klasztoru na Górze Św. Anny Krzysztofa SP6URS , który to wypożyczył z klasztoru samochód dostawczy i tym sposobem całość przetransportowano do SLR Wysoka. Najdłuższe elementy boomy , które nie zmieściły się do samochodu były linkami podwieszone do podwozia auta i tym sposobem przy mroźnej pogodzie styczniowej w całości bez rozkręcania dotarły bez uszczerbku do celu. Po dokładnym złożeniu i zamontowaniu anten na nowym miejscu rozpoczęliśmy nowy etap pracy w contestach . Mieliśmy wspaniałe warunki do pracy kilka pomieszczeń , kuchnia , łazienka , sypialnia .Warunki do zawieszenia  długich anten drutowych oraz delty 3 x 28 m w pionie oraz w poziomie  Najważniejsze było brak zakłóceń. Czasami pojawiały się zakłócenia od strony miejscowości Zdzieszowice , w których mieściło się kilka potężnych zakładów przemysłowych , ale dawaliśmy sobie i z tym radę. Również i z tej lokalizacji robiliśmy znaczące wyniki w zawodach światowych. Tu też został zrobiony przez naszą ekipę contestową dobry wynik w CQ WW SSB 1992 pracując pod znakiem 3Z25PAZ przeprowadziliśmy w kategorii M/M  5.772 QSO. Ogółem w zawodach pod znakiem contestowym SN6O od 1990 do listopada 2015  uczestniczyliśmy tylko 19 razy. Ktoś powie , że to tak mało na te 25 lat. Te wyniki osiągnięte w tych 19 contestach są jednak dla naszej ekipy znaczącymi wynikami. Nie jest to jakiś wielkie osiągnięcie  jak to bywa w prawdziwych grupach contestowych w kraju. Daje nam to jakąś satysfakcję z dobrze wypełnionego zadania i godnego reprezentowania znaku SN6O w świecie. Na dzień dzisiejszy naszym marzeniem jest stworzenie odpowiedniego  miejsca do pracy contestowej  z odpowiednimi antenami i zapleczem. Nie będziemy musieli wtedy ,,wędrować’’ po jakiś terenowych QTH rozwijać anteny i przewozić całego sprzętu .
Oto lista wszystkich operatorów , którzy przez te 25 lat czynnie uczestniczyli w pracy naszej stacji contestowej SN6O : Andrzej SP6AOI s.k , Leszek SP6CIK , Sławek SP6ZC ex: SP6CYX , Krzysztof SP6DVP , Krzysztof SP6FJG s.k , Andrzej SP6GCU , Jarosław SP6OJK , Zygmunt SP6SNT , Bogdan SP6TRU s.k ,  Janek SP6IHE , Bogdan SP6LUV , Mariusz SP6YG ex: SP-23022/OP, Andrzej SP6TTQ , Krzysztof SP6TPF , Ignacy SP6FIK s.k , Marian SP6OJG . Jeśli kogoś interesują  szczegółowe statystyk i zestawienia pracy naszego klubu SP6PAZ–SN6O w zawodach ( również pod innymi okolicznościowymi znakami) to znajdują się one w zasobach naszej klubowej strony internetowej.
Opole 6 grudnia  2015                                                                Opracował : Krzysztof  SP6DVP – 3Z6V