Jesteś teraz tu

Home Aktyw klubu Silent Key Wspomnienie o Marianie SP6CSK - SK

Szukaj na stronie

Nasz kanał

Wspomnienie o Marianie SP6CSK - SK

 

Wspomnienie o Marianie Szpunar SP6CSK z Opola 1949-2022 - SK


W dniu 27 kwietnia 2022 roku w wieku 72 lat po długiej chorobie zmarł nasz klubowy Kolega Marian Szpunar SP6CSK – SP6-6093.
Urodził się 14 lipca 1949 roku w Opolu. Po ukończeniu Technikum Elektrycznego w Opolu rozpoczął pracę zawodową. W czasie swojej nauki należał do klubu krótkofalowców LOK - SP6KEX działającego przy Technikum Mechanicznym w Opolu. Przez pewien czas był kierownikiem tej radiostacji.
W roku 1965 został przyjęty do Opolskiego Radioklubu Ligi Obrony Kraju. 30 października 1966 roku wstępuje w szeregi Polskiego Związku Krótkofalowców za pośrednictwem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Opolu gdzie otrzymał znak nasłuchowy SP6-6093.
30 października 1966 roku zdał egzamin na Świadectwo Uzdolnienia. W dniu 4 czerwca 1968 roku otrzymał swoje pierwsze zezwolenie numer 2208/68 kategorii pierwszej o mocy 50 watów. W tym samym miesiącu zbudował swoje pierwsze urządzenie nadawcze na dwa pasma 80 metrów oraz 40 metrów, które pozwoliło mu wyjść w eter pracując emisją AM.


Od swoich młodzieńczych lat bardzo intensywnie pracuje zawodowo. Długi okres czasu przepracował w OZAS Opole – Opolskie Zakłady Aparatury Spawalniczej na różnych stanowiskach. Następnie po reorganizacji zakładu OZAS rozpoczyna swoją prywatną działalność gospodarczą w swojej firmie pod nazwą APAR-SPAW, w której pracował aż do przejścia na zasłużoną emeryturę. Czasami pracował na pasmach amatorskich, głównie na KF i UKF. Interesowały go również łączności przez satelity amatorskie na UKF.


Po przejściu na emeryturę rozpoczął przebudowywać swoje systemy antenowe. Postawił dwa dodatkowe maszty własnej konstrukcji oraz wykonania. Miał wiele jeszcze planów do realizacji związanych z krótkofalarstwem. Niestety poważna choroba uniemożliwiła mu kontynuowanie swoich ambitnych planów i marzeń na przyszłość. Był bardzo pracowitym i uczynnym Kolegą. Jako jedyny w województwie miał możliwość spawania metali kolorowych różnymi najnowszymi technikami. Nasi krótkofalowcy bardzo często korzystali z tych możliwości przy konstruowaniu anten kierunkowych na KF oraz UKF. Klub SP6PAZ kilkakrotnie korzystał z jego usług. Członkiem Piastowskiego Klubu Krótkofalowców został w roku 1975 i był nim aż do chwili śmierci. Był również członkiem OT-11 PZK Opole do roku 2021.

 

Kolega Marian został pochowany w dniu 2 maja 2022 roku na lokalnym cmentarzu.
Cześć Jego pamięci.


Koledzy z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców  SP6PAZ-SN6O z Opola - Zarząd Oddziału OT-11 PZK Opole.
(informacje opracowano na podstawie materiałów archiwalnych SP6DVP)